
Za nami V Forum Zakażeń! Relacja z wydarzenia

W dniach 31 marca – 2 kwietnia 2025 r. w Zakopanem pod hasłem „Drobnoustroje XXI wieku – 25 lat innowacji w diagnostyce i leczeniu” odbyła się piąte edycja interdyscyplinarnej konferencji naukowo-szkoleniowej Forum Zakażeń. Wydarzenie zgromadziło ponad 350 uczestników, którzy z zaangażowaniem brali udział w przygotowanych sesjach wykładowych i warsztatach. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z konferencji!
Organizatorami V Forum Zakażeń byli: wydawnictwo naukowe Evereth Publishing, Towarzystwo Mikrobiologii Klinicznej, Katedra i Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Szpital Powiatowy w Zakopanem.
Konferencja odbyła się przy wsparciu: Złotego Sponsora – firmy BBraun, Partnera konferencji – firmy Polpharma, oraz licznych wystawców.
Ponad 350 osób na V Forum Zakażeń
Konferencja V Forum Zakażeń zgromadziła ponad 350 uczestników. Przez 3 dni sale wykładowe i warsztatowe wypełniały setki osób zainteresowanych przygotowanym programem merytorycznym. W tym roku pod hasłem „Drobnoustroje XXI wieku – 25 lat innowacji w diagnostyce i leczeniu” poruszyliśmy niezwykle istotne zagadnienia, takie jak postępowanie w ciężkich zakażeniach, aktualizacja wytycznych postępowania w ranach objętych procesem infekcji, leczenie zakażeń na oddziałach ratunkowych, diagnostyka zakażeń czy choroby przenoszone drogą płciową. W interdyscyplinarnym gronie specjalistów dyskutowaliśmy również o tym, jak lepiej poprawić współpracę dla dobra pacjentów.
– Konferencja spełniła nasze oczekiwania, wzięło w niej udział ponad 350 uczestników – lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, ratowników medycznych, pracowników ochrony zdrowia, którym na sercu leży ograniczanie zakażeń – wskazała Przewodnicząca Komitetu Naukowego, prof. dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewicz, Kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Prezes Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej, Konsultant Wojewódzka w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej dla województwa dolnośląskiego, Redaktor Naczelna czasopisma naukowego „Forum Zakażeń”.
W rozmowie z Evereth eksperci podkreślali różnorodność programu, dzięki czemu możliwe było zaangażowanie specjalistów wielu dziedzin.
– Poruszane są tematy nie tylko stricte dotyczące zakażeń. W zeszłym roku był bardzo ciekawy wykład dotyczący probiotyków, teraz rozmawiamy o szczepieniach, ale nie tylko, bo również m.in. o chorobach przenoszonych drogą płciową, czyli mamy tematy z granicy chorób zakaźnych. Tematy są różnorodne, ale to jest ciekawość, wychodzenie poza ramy zakażeń i poruszanie innych tematów, które są twórcze i rozwojowe dla nas wszystkich – wskazała dr n. med. Barbara Plewik, Kierownik Oddziału Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.
– Konferencja skupia wiele osób nie tylko zajmujących się leczeniem ran, ale osób, które są zaangażowane w proces leczenia pacjenta i tutaj patrzymy na ten aspekt interdyscyplinarny, związany m.in. z profilaktyką, bo o niej musimy mówić coraz więcej – dodała mgr Zuzanna Konrady, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran.
– Nie wiedziałam, że jest to tak duża konferencja – niesamowita ilość ludzi, doskonałe wykłady, wszyscy są niezmiernie zainteresowani. Bardzo ciekawa tematyka, naprawdę jest fantastycznie – podkreśliła dr n. farm. Krystyna Chmal-Jagiełło, Konsultant Krajowy w dziedzinie farmacji szpitalnej.
Dr hab. n. med. Ernest Kuchar, prof. WUM, Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjno-Izolacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wskazał, że pełne sale uczestników świadczą o tym, że jest to potrzebna konferencja. Dr n. med. Urszula Zielińska-Borkowska, Kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie, dodała:
– Chapeau bas dla organizatorów, że potrafili zgromadzić takie audytorium, zarówno jeżeli chodzi o słuchaczy, jak i wykładowców.
Dr hab. n. med. Jarosław Woroń, specjalista farmakologii klinicznej, kierownik Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Wydziału Lekarskiego UJ CM Kraków, wskazał, że Forum Zakażeń to konferencja interdyscyplinarna, oferująca ogromną wiedzę merytoryczną.
– Można tutaj zderzyć różne poglądy, różne sposoby patrzenia na tę samą sprawę. Przede wszystkim jest to konferencja, która wypracowuje aktualne, skuteczne, efektywne sposoby postępowania, które można już jutro zaimplementować w swoim miejscu pracy – wskazał ekspert.
25 lat diagnostyki i leczenia zakażeń
W nawiązaniu do tegorocznego hasła konferencji V Forum Zakażeń, zapytaliśmy ekspertów o największe osiągnięcia w medycynie zakażeń na przestrzeni ostatnich 25 lat.
– Bardzo dużo się zmieniło. Przede wszystkim wygląd oddziału obserwacyjno-zakaźnego dla dzieci i młodzieży, zmienia się w następstwie stosowania szczepień. W ostatnim ćwierćwieczu do użycia powszechnego na świecie weszły szczepienia przeciwko pneumokokom, meningokokom, retowirusom oraz szczepienia przeciw RSV – podkreślił prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek, Kierownik Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, Oddziału Terenowego w Rabce-Zdroju, zwrócił z kolei uwagę na powszechną dostępność diagnostyki molekularnej, czyli oznaczanie PCR dla patogenów.
– Oczywiście to jest jeszcze metoda, która ma przed sobą długą drogę doskonalenia, ale fakt, że stała się już tak powszechnie dostępna i oferuje tak znakomite możliwości w tym zakresie, który jest już dostępny, jest według mnie osiągnięciem – podkreślił ekspert.
– Największe osiągnięcia moim zdaniem to szczepionki mRNA, terapia genowa i immunoterapia, jako te najważniejsza osiągnięcia ostatnich lat. Zaczynając od szczepionek mRNA – jest to najnowocześniejsza metoda pozwalająca skutecznie radzić sobie z zakażeniami, która z pewnością może wpłynąć na ograniczenie antybiotyków i z pewnością pozwoli poradzić sobie z tymi sytuacjami, gdzie antybiotyki nie mają znaczenia i mogą przesunąć się na drugie miejsce. Ponadto szczepionki mRNA mogą również uczestniczyć w leczeniu takich chorób, jak choroby nowotworowe, podobnie jak terapia genowa i immunoterapia – wskazał dr n. med. Grzegorz Krasowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej.
Prof. Marzenna Bartoszewicz podkreśliła, na pewno osiągnięciem jest wprowadzenie nowych szczepień przeciw meningokokom (15 i 20-walentnej szczepionki), w skład których wchodzą serotypy, które najczęściej powodują zakażenia w Polsce, czyli serotyp 3., 11. i 19A.
– Są to serotypy wielolekooporne i niestety u dzieci poniżej 2. roku życia powodują zgony, nie tylko ciężkie zapalenia płuc. Więc wielkim osiągnięciem jest wprowadzenie na rynek tych szczepionek – wskazała ekspertka.
Prof. Bartoszewicz nawiązała również do panelu dyskusyjnego na temat profilaktyki:
– Udało się wprowadzić do świadomości personelu medycznego konieczność higieny rąk – mówimy o tym bez przerwy. Udało się również wprowadzić w niektórych szpitalach profilaktykę pacjenta przed zabiegami chirurgicznymi, czyli dekolonizację jamy ustnej, dekolonizację przedsionka nosa i skóry, co zdecydowanie, nawet pięciokrotnie, zmniejsza ryzyko zakażenia miejsca operowanego. I oczywiście taką prawidłową opieką nad założonym wkłuciem, wkłuciem centralnym, wkłuciem obwodowym i cewnikiem moczowym.
Zapraszamy na VI Forum Zakażeń
Podczas konferencji organizatorzy zapowiedzieli już VI edycję Forum Zakażeń. Konferencja odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia 2026 r. Więcej szczegółów pojawi się już wkrótce, dlatego zapraszamy, by na bieżąco śledzić aktualności na naszych kanałach social media:
Instagram: https://www.instagram.com/everethpublishing/
Facebook: https://www.facebook.com/everethpublishing
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/11366466/