Za nami V Forum Zakażeń! Relacja z wydarzenia

W dniach 31 marca – 2 kwietnia 2025 r. w Zakopanem pod hasłem „Drobnoustroje XXI wieku – 25 lat innowacji w diagnostyce i leczeniu” odbyła się piąte edycja interdyscyplinarnej konferencji naukowo-szkoleniowej Forum Zakażeń. Wydarzenie zgromadziło ponad 350 uczestników, którzy z zaangażowaniem brali udział w przygotowanych sesjach wykładowych i warsztatach. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z konferencji!

Organizatorami V Forum Zakażeń byli: wydawnictwo naukowe Evereth Publishing, Towarzystwo Mikrobiologii Klinicznej, Katedra i Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Szpital Powiatowy w Zakopanem.

Konferencja odbyła się przy wsparciu: Złotego Sponsora – firmy BBraun, Partnera konferencji – firmy Polpharma, oraz licznych wystawców.

Ponad 350 osób na V Forum Zakażeń

Konferencja V Forum Zakażeń zgromadziła ponad 350 uczestników. Przez 3 dni sale wykładowe i warsztatowe wypełniały setki osób zainteresowanych przygotowanym programem merytorycznym. W tym roku pod hasłem „Drobnoustroje XXI wieku – 25 lat innowacji w diagnostyce i leczeniu” poruszyliśmy niezwykle istotne zagadnienia, takie jak postępowanie w ciężkich zakażeniach, aktualizacja wytycznych postępowania w ranach objętych procesem infekcji, leczenie zakażeń na oddziałach ratunkowych, diagnostyka zakażeń czy choroby przenoszone drogą płciową. W interdyscyplinarnym gronie specjalistów dyskutowaliśmy również o tym, jak lepiej poprawić współpracę dla dobra pacjentów.

– Konferencja spełniła nasze oczekiwania, wzięło w niej udział ponad 350 uczestników – lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, ratowników medycznych, pracowników ochrony zdrowia, którym na sercu leży ograniczanie zakażeń – wskazała Przewodnicząca Komitetu Naukowego, prof. dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewicz, Kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Prezes Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej, Konsultant Wojewódzka w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej dla województwa dolnośląskiego, Redaktor Naczelna czasopisma naukowego „Forum Zakażeń”.

W rozmowie z Evereth eksperci podkreślali różnorodność programu, dzięki czemu możliwe było zaangażowanie specjalistów wielu dziedzin.

– Poruszane są tematy nie tylko stricte dotyczące zakażeń. W zeszłym roku był bardzo ciekawy wykład dotyczący probiotyków, teraz rozmawiamy o szczepieniach, ale nie tylko, bo również m.in. o chorobach przenoszonych drogą płciową, czyli mamy tematy z granicy chorób zakaźnych. Tematy są różnorodne, ale to jest ciekawość, wychodzenie poza ramy zakażeń i poruszanie innych tematów, które są twórcze i rozwojowe dla nas wszystkich – wskazała dr n. med. Barbara Plewik, Kierownik Oddziału Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

– Konferencja skupia wiele osób nie tylko zajmujących się leczeniem ran, ale osób, które są zaangażowane w proces leczenia pacjenta i tutaj patrzymy na ten aspekt interdyscyplinarny, związany m.in. z profilaktyką, bo o niej musimy mówić coraz więcej – dodała mgr Zuzanna Konrady, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran.

– Nie wiedziałam, że jest to tak duża konferencja – niesamowita ilość ludzi, doskonałe wykłady, wszyscy są niezmiernie zainteresowani. Bardzo ciekawa tematyka, naprawdę jest fantastycznie – podkreśliła dr n. farm. Krystyna Chmal-Jagiełło, Konsultant Krajowy w dziedzinie farmacji szpitalnej.

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar, prof. WUM, Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjno-Izolacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wskazał, że pełne sale uczestników świadczą o tym, że jest to potrzebna konferencja. Dr n. med. Urszula Zielińska-Borkowska, Kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie, dodała:

Chapeau bas dla organizatorów, że potrafili zgromadzić takie audytorium, zarówno jeżeli chodzi o słuchaczy, jak i wykładowców.

Dr hab. n. med. Jarosław Woroń, specjalista farmakologii klinicznej, kierownik Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Wydziału Lekarskiego UJ CM Kraków, wskazał, że Forum Zakażeń to konferencja interdyscyplinarna, oferująca ogromną wiedzę merytoryczną.

Można tutaj zderzyć różne poglądy, różne sposoby patrzenia na tę samą sprawę. Przede wszystkim jest to konferencja, która wypracowuje aktualne, skuteczne, efektywne sposoby postępowania, które można już jutro zaimplementować w swoim miejscu pracy – wskazał ekspert.

25 lat diagnostyki i leczenia zakażeń

W nawiązaniu do tegorocznego hasła konferencji V Forum Zakażeń, zapytaliśmy ekspertów o największe osiągnięcia w medycynie zakażeń na przestrzeni ostatnich 25 lat.

– Bardzo dużo się zmieniło. Przede wszystkim wygląd oddziału obserwacyjno-zakaźnego dla dzieci i młodzieży, zmienia się w następstwie stosowania szczepień. W ostatnim ćwierćwieczu do użycia powszechnego na świecie weszły szczepienia przeciwko pneumokokom, meningokokom, retowirusom oraz szczepienia przeciw RSV – podkreślił prof. dr hab. n. med. Leszek Szenborn, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek, Kierownik Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, Oddziału Terenowego w Rabce-Zdroju, zwrócił z kolei uwagę na powszechną dostępność diagnostyki molekularnej, czyli oznaczanie PCR dla patogenów.

– Oczywiście to jest jeszcze metoda, która ma przed sobą długą drogę doskonalenia, ale fakt, że stała się już tak powszechnie dostępna i oferuje tak znakomite możliwości w tym zakresie, który jest już dostępny, jest według mnie osiągnięciem – podkreślił ekspert.

– Największe osiągnięcia moim zdaniem to szczepionki mRNA, terapia genowa i immunoterapia, jako te najważniejsza osiągnięcia ostatnich lat. Zaczynając od szczepionek mRNA – jest to najnowocześniejsza metoda pozwalająca skutecznie radzić sobie z zakażeniami, która z pewnością może wpłynąć na ograniczenie antybiotyków i z pewnością pozwoli poradzić sobie z tymi sytuacjami, gdzie antybiotyki nie mają znaczenia i mogą przesunąć się na drugie miejsce. Ponadto szczepionki mRNA mogą również uczestniczyć w leczeniu takich chorób, jak choroby nowotworowe, podobnie jak terapia genowa i immunoterapia – wskazał dr n. med. Grzegorz Krasowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Prof. Marzenna Bartoszewicz podkreśliła, na pewno osiągnięciem jest wprowadzenie nowych szczepień przeciw meningokokom (15 i 20-walentnej szczepionki), w skład których wchodzą serotypy, które najczęściej powodują zakażenia w Polsce, czyli serotyp 3., 11. i 19A.

– Są to serotypy wielolekooporne i niestety u dzieci poniżej 2. roku życia powodują zgony, nie tylko ciężkie zapalenia płuc. Więc wielkim osiągnięciem jest wprowadzenie na rynek tych szczepionek – wskazała ekspertka.

Prof. Bartoszewicz nawiązała również do panelu dyskusyjnego na temat profilaktyki:

Udało się wprowadzić do świadomości personelu medycznego konieczność higieny rąk – mówimy o tym bez przerwy. Udało się również wprowadzić w niektórych szpitalach profilaktykę pacjenta przed zabiegami chirurgicznymi, czyli dekolonizację jamy ustnej, dekolonizację przedsionka nosa i skóry, co zdecydowanie, nawet pięciokrotnie, zmniejsza ryzyko zakażenia miejsca operowanego. I oczywiście taką prawidłową opieką nad założonym wkłuciem, wkłuciem centralnym, wkłuciem obwodowym i cewnikiem moczowym.

Zapraszamy na VI Forum Zakażeń

Podczas konferencji organizatorzy zapowiedzieli już VI edycję Forum Zakażeń. Konferencja odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia 2026 r. Więcej szczegółów pojawi się już wkrótce, dlatego zapraszamy, by na bieżąco śledzić aktualności na naszych kanałach social media:

Instagram: https://www.instagram.com/everethpublishing/

Facebook: https://www.facebook.com/everethpublishing

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/11366466/

 

Zobacz case study Forum Zakażeń:

To top