W dniach 29 marca – 1 kwietnia 2023 r. odbyła się 29. Konferencja Asocjacji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kasprowisko 2023”. W wydarzeniu udział wzięło ponad 900 osób reprezentujących różne dziedziny medycyny, odnoszące się do szeroko rozumianej elektrokardiologii.

– Jestem wzruszona tak ogromną frekwencją na Kasprowisku 2023. Cieszę się, że Państwo tak licznie uczestniczą w sesjach, dyskusjach – mówiła podczas inauguracji konferencji Przewodnicząca Komitetu Naukowego, prof. dr hab. med. Katarzyna Biernacka.

– W tym roku mija 30 lat od założenia Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny. Za rok odbędzie się 30. Kasprowisko, natomiast sama sekcja powstała równo 30 lat temu, dzięki prof. dr. hab. n. med. Ryszardowi Piotrowiczowi – wspomniał Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kasprowiska 2023, dr Bartosz Szafran.

Konferencja Kasprowisko 2023 tradycyjnie rozpoczęła się od próbnego egzaminu EKG i Maratonu EKG. Do późnych godzin wieczornych w sesji pod hasłem „Jedno EKG, dwie opinie…” zaprezentowano łącznie 23 wykłady odnoszące się do szeroko rozumianej dziedziny elektrokardiografii. Podczas Maratonu uczestnicy wybrali również najlepsze prezentacje.

Podczas inauguracji wręczono także Złote Normany – wyróżnieni zostali: prof. Sławomir Łobodziński oraz dr Teodor Buchner.

Kolejne dni konferencji upłynęły pod znakiem intensywnej wymiany doświadczeń, dyskusji i pogłębiania wiedzy w szeroko rozumianej dziedzinie elektrokardiologii. Odbyło się prawie 50 sesji, a w nich warsztaty, oraz ponad 100 wykładów merytorycznych prowadzonych przez uznanych specjalistów ze świata kardiologii.

Niespodzianką dla uczestników była premiera najnowszej monografii pod redakcją prof. Elżbiety Katarzyny Biernackiej: „Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory”.

Jest to pierwsza monografia na temat arytmogennej kardiomiopatii prawej komory w Polsce i jedna z niewielu na świecie. Zespół autorski liczy 24 osoby o znanym i liczącym się dorobku badawczym w kraju i za granicą – rozdziały książki zostały przygotowane m.in. przez prof. Katarzynę Mizię-Stec, prof. Łukasza Małka, dr hab. Aleksandrę Gąsecką-van der Pol, a także prof. Domenico Corrado (Włochy), prof. Roberta Hamiltona (USA) i dr. Helmuta Pürerfellnera (Austria).

„Zależało mi na tym, aby książka przedstawiła możliwie szeroko problematykę tej ciągle niepoznanej do końca kardiomiopatii, którą jednak w wyniku ciekawości i wysiłków badaczy rozumiemy coraz lepiej i dzięki temu jesteśmy w stanie coraz skuteczniej pomagać naszym pacjentom”, czytamy we wstępie napisanym przez prof. Biernacką.

Premierowe egzemplarze książki były już dostępne na konferencji. Niebawem poinformujemy również o możliwości składania zamówień za pośrednictwem naszej internetowej księgarni: https://ksiegarnia.evereth.pl/

Organizatorami 29. Konferencji AENiT PTK Kasprowisko 2023 byli wydawnictwo naukowe Evereth Publishing, Asocjacja Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny PTK oraz Szpital Powiatowy im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z pełną relacją z wydarzenia oraz obejrzenia galerii zdjęć: