W dniach 21–23 września 2023 r. w Zakopanem pod hasłem „Leczenie ran – holistycznie, praktycznie, skutecznie” odbyła się szósta edycja interdyscyplinarnej konferencji Forum Leczenia Ran. Wydarzenie to po raz kolejny osiągnęło ogromny sukces, gromadząc rekordową liczbę uczestników – ponad 1100 osób.

Na VI Forum Leczenia Ran do Zakopanego zaproszeni zostali wybitni specjaliści, reprezentujący różne ośrodki oraz dyscypliny medycyny, by podzielić się z uczestnikami swoją wiedzą i unikalnym doświadczeniem. Przez 3 dni w Zakopanem odbyło się łącznie 8 sesji, prawie 40 wykładów, 2 panele dyskusyjne i 15 warsztatów. Program merytoryczny VI Forum Leczenia Ran spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczestników – sale wykładowe, mimo pięknej pogody za oknem, były zapełnione od rana aż po wieczór.

W leczeniu ran musimy mówić jednym głosem

Założeniem konferencji Forum Leczenia Ran od samego początku jest propagowanie holistycznego podejścia do pacjenta. Dlatego w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele różnych zawodów medycznych, ponieważ, jak podkreślali eksperci – sukces terapeutyczny można osiągnąć jedynie łącząc siły i wiedzę różnych dziedzin. Podczas Forum Leczenia Ran na salach wykładowych i warsztatowych głos zabrały m.in. pielęgniarki, lekarze, chirurdzy, podolodzy i podiatrzy, farmaceuci oraz mikrobiolodzy.

Leczenie ran pod względem prawnym

Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkała się również sesja poświęcona kompetencjom i odpowiedzialności w zakresie praktyki w leczeniu ran, a także panel dyskusyjny na temat uprawnień zawodów medycznych w tej dziedzinie.

– Po raz pierwszy mieliśmy panel dyskusyjny, który skupiał zarówno lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów, a także prawnika. Nasze aspekty prawne nie są do końca uregulowane – wskazała mgr Zuzanna Konrady, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran. Ekspertka dodała, że podczas panelu pochylono się również nad kwestią stworzenia specjalizacji lub kursu drugiego stopnia, który pozwoliłby pielęgniarkom poszerzyć kompetencje i uprawnienia w leczeniu ran. – Mamy dużo kompetencji i coraz więcej uprawnień, niemniej w leczeniu ran nie możemy posługiwać się tytułem specjalisty w leczeniu ran, dlatego że nie posiadamy specjalizacji w tym kierunku, a tylko specjalizacja nadaje takie prawo – dodała mgr Konrady.

Relacja z konferencji VI Forum Leczenia Ran

Na portalu specjalistycznym ForumLeczeniaRan.pl dostępna jest już pełna relacja z wydarzenia, obejmująca m.in. wypowiedzi wybitnych specjalistów z całej Polski, którzy podczas konferencji dzielili się z uczestnikami swoją rozległą wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Zachęcamy do zapoznania się z obszernym podsumowaniem VI Forum Leczenia Ran w Zakopanem: